הר הבית הופך למתחם תעשייה

 

במתחם הר הבית היו לוחות עופרת רבים שהוסרו מהגג של מסגד אל-אקצה בשנות ה-30 של המאה ה-20, ולאחרונה החליטו אנשי הווקף המוסלמי להתיך אותם, לייצר מהם מטילי עופרת ולמכור אותם. התכת הלוחות נעשתה באמצעות הבערת עצים בתוך מתחם הר הבית, אף על פי שלא יעלה על הדעת לקיים שרפה בתוך אתר תיירות ולהפוך אתר מורשת תרבותית לאזור תעשייה. סמוך למקום השרפה היו קורות עץ שפורקו מתקרת מסגד אל-אקצה, חלקן בנות אלפי שנים, וקיים חשש שעובדי הווקף השתמשו גם בהן בתור חומר בערה.

מחאות הוועד לא נשאו פרי, משטרת ישראל לא ראתה לנכון למנוע את העבודה, וגם רשות העתיקות לא הורתה לווקף להפסיק מיד להבעיר אש באתר. רשות הטבע והגנים הלאומיים, שעל פי חזונה מתיימרת להיות גוף לאומי מוביל לשמירת המורשת, ולהוות גורם מרכזי בעיצוב מדיניות הממשלה בתחום הטבע, הנוף והמורשת, לא קראה להפסקת המעשה המבזה שנעשה באתר המורשת החשוב ביותר במדינת ישראל.

העופרת המותכת נוצקה לתוך תבניות ונוצרו מטילי עופרת שעליהם רשום בערבית 'ווקף'. המטילים הונחו על משטחי עץ ונעטפו בניילון לקראת מכירה ושיווק. באוקטובר 2010 לא נצפו המטילים על הר הבית וככל הנראה הוצאו מהמתחם ונמכרו.

מטילי עופרת לצד חומרי בנייה בהר הבית

מטילי עופרת לצד חומרי בנייה בהר הבית

 

מטילי עופרת ארוזים מוכנים למכירה

 

חזרה לדף הרס עתיקות בשנת 2010  

 

הבערת אש להתכת עופרת

מוקד התכת לוחות העופרת

 

קורות עץ ולוחות עופרת שהוצאו ממסגד אל-אקצה

קורות העץ ומאחוריהן לוחות עופרת להתכה

 

מטילי עופרת שכתוב עליהם 'ווקף'

 מטילי עופרת ועליהן הכיתוב 'ווקף'

 

 מטילי העופרת על משטחי עץ ברחבת שער הרחמים