הזירה המשפטית

העתירה הראשונה - בג"ץ הכניסה לאורוות שלמה

    בג"ץ 1933/01

    במרס 2001, זמן מה לאחר הקמת הוועד הציבורי למניעת הרס העתיקות בהר הבית, הגיש הוועד עתירה לבג"ץ ובה הוא תבע מרשויות החוק השונות לשמור על החוק בהר הבית, למנוע נזק לעתיקות, להתנות את כל העבודות בהר הבית בקבלת האישורים הדרושים, ולהפסיק מיד עבודות, הכנסת כלי רכב והוצאת עתיקות מהר הבית.


בעתירה הציג הוועד את כל היקף העבודות שנעשו בהר הבית על סמך המידע שהוא אסף ממקורות שונים. למעשה חשף הוועד עבודות רבות שנעשו בהר הבית ולא נודעו בציבור, וזאת  בזכות מערכת לאיסוף מידע ששימשה את הוועד כל זמן שהכניסה להר הבית נאסרה על ישראלים.

לעתירה צורפו תצהירים של מומחי ביטחון שהבהירו כי משטרת ישראל מסוגלת למנוע את העבודות, לסגור את שערי הר הבית לכלי רכב ולהפסיק את הכנסת חומרי הבנייה והוצאת העתיקות מהר הבית.


        לקריאת חוות הדעת של מאיר דגן לחץ כאן


       לקריאת חוות הדעת של אביגדור קהלני לחץ כאן


       לקריאת חוות הדעת של יעקב יניב לחץ כאן


    כמו כן צורפו חוות דעת של ארכאולוגים בעלי שם (פרופ' אהוד נצר, פרופ' עמוס קלונר, ד"ר גבריאל ברקאי וד"ר אילת מזר) שהדגישו את החשיבות של הר הבית לארכאולוגיה והבהירו מה גדול הנזק שנעשה במתחם העתיק.


        לקריאת חוות דעתם לחץ כאן

בסופו של דבר, בהמלצת שופטי בית המשפט, החליט הוועד לחזור בו מהעתירה בגלל חילופי השלטון שהיו באותה תקופה ומתוך הבנה שיש לתת לממשלה החדשה זמן מה כדי לתקן את דרכי הממשלה הקודמת.

חזרה לתפריט 'הזירה המשפטית'