על אודות הוועד

 

 

רקע

הוועד הציבורי למניעת הרס העתיקות בהר הבית הוקם בראשית שנת 2000, ביוזמתו של עו"ד ישראל כספי, לאחר שנודע לציבור ההיקף הרחב של הרס העתיקות והפרות החוק הבוטות שהווקף והתנועה האסלאמית מבצעים בתוך מתחם הר הבית לנוכח אזלת היד של הרשויות.
מזעזע במיוחד היה הבור הענק (שטח- 2,000  מ"ר; עומק- 12  מ') שנחפר באמצעות דחפורים לצורך פתיחת כניסה ראשית למסגד חדש שהוקם שלא כחוק באורוות שלמה. כ- 12,000 טון מילויים רוויי עתיקות הוצאו מהבור, הועמסו על גבי משאיות ונשפכו במזבלה העירונית.

חברי הוועד

בוועד חברים ארכיאולוגים, אנשי רוח, משפטנים ואנשי ביטחון, כולם הצטרפו לוועד עם הקמתו. בין חברי הוועד נמנים יו"ר המועצה לארכיאולוגיה , פרופ' אפרים שטרן; הסופר א"ב יהושע; נשיאי בית המשפט העליון בדימוס, השופטים משה לנדוי ומאיר שמגר; מבקרת המדינה בדימוס, השופטת מרים בן פורת; ויו"ר ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארצות הברית , מלקולם הונליין. הוועד הינו א-פוליטי וחברים בו אנשים מכל גווני הקשת הפוליטית. המכנה המשותף של כולם הוא הערכת חשיבותו התרבותית של הר הבית.

      לרשימת החברים המלאה לחץ כאן

יעדי הוועד

הוועד הציב לו למטרה לעשות כל שביכולתו כדי למנוע פגיעה במעמד ההיסטורי והארכיאולוגי של מתחם הר הבית שמשמעותה פגיעה בתרבות העולמית בכלל ובמורשת היהודית בפרט. כיוון שהווקף והתנועה האסלאמית מבצעים את הרס העתיקות ומשנים את אופיו ההיסטורי של המתחם העתיק תוך הפרה בוטה של חוק העתיקות תשל"ח-1978, וחוק התכנון והבנייה תשכ"ה-1965, דורש הוועד לאכוף את החוקים כמקובל בכל שאר אתרי העתיקות בארץ.

פעילות הוועד

הוועד הקים מערכת לאיסוף מידע על פעילות הבנייה וההרס שמתרחשת בהר הבית. את המידע הוא מעביר לידי הרשויות הנוגעות בדבר, ובעיקר לממשלה, לרשות העתיקות, למשטרת ישראל ולעיריית ירושלים, כדי להפסיק מיד את הפגיעה בהר הבית. נוסף על כך מקיים הוועד פגישות הסברה רבות עם נציגי הרשויות הללו. כמו כן מביא הוועד את המידע לידיעת הציבור באמצעות כלי התקשורת במטרה לעורר את מודעותו לחומרת הנזקים. כלי נוסף למניעת המשך הרס העתיקות הוא מערכת המשפט. הוועד מגיש עתירות לבית המשפט העליון שמטרתן לאלץ את הרשויות לאכוף את החוק על הר הבית.
 

      לפירוט נוסף על פניות הוועד לנבחרי ציבור לחץ כאן

      לעתירות שהוועד הגיש לבג"ץ לחץ על הקישורים הבאים:

עתירה ראשונה

עתירה שנייה

עתירה שלישית